Bizi Takip Edin

Yandex Mail Kurulumu

Mozilla Thunderbird

Yandex mail kurumsal firmalar için e-posta hesapları sunmaktadır. (isim@sirketdomain.com)  E-postalarınızı mail.yandex.com.tr adresinden görüntüleyebileceğiniz gibi ücretsiz Mozilla Thunderbird Programını da kullabilirsiniz. 

Yandex, Microsoft Outlook ve Thunderbird gibi e-posta istemci programlarının kullanımı için “Yandex Uygulama Şifresi” oluşturmayı zorunlu tutmaktadır. Thunderbird programına e-postanızı eklemeden önce yandex kullanıcı panelinden yeni bir uygulama şifresi oluşturmalısınız.

 

Yandex Uygulama Şifresi Nasıl Oluşturulur?

1.  Yandex uygulama şifresi oluşturmak için öncelikle https://passport.yandex.com.tr/profile adresine e-mail adresiniz ve şifreniz ile giriş yapınız.

 

2. Yandex e-posta kullanıcı profil sayfasında “Şifreler ve Hesaba Giriş” sekmesini tıklayın, açılan sekmede “Uygulama şifrelerini etkinleştir” linkine tıklayınız.

3. Açılan Pop-up ekranda  “Uygulama şifrelerini etkinleştir” butonuna tıklayın.

4. Sonraki adımda daha önce bir uygulama şifresi oluşturulmadığı takdirde aşağıdaki “Uygulama Şifreleri” ekranından “Yeni Şifre Oluştur” Butonuna tıklayın.

5. “Uygulama Türünü Seçin” ekranında “Mail” linkine tıklayarak “Mail’e erişmek için şifrenin adı” kısmına bir isim girin

6. son adımda şifreniz kullanıma hazır durumdadır, lütfen şifreyi kopyaladığınızdan emin olmadan “Bitti” butonua basarak ekranı kapatmayınız.

Thunderbird programında kullanmak için uygulama şifreniz hazır durumda, artık thunderbird yandex kurulum aşamasına geçebiliriz.

Mozilla Thunderbird Yandex Mail Kurulumu

1. Mozilla Thunderbird programını açarak Nelerin yapılacağınız seçin ekranında “Eposta” butonuna basın.

2. Mevcut E-posta Adresinizi Ayarlayın ekranında Adınız , E-posta adresiniz ve oluşturduğunuz “Yandex Uygulama Şifrenizi” girerek devam butonuna tıklayın

3. Thunderbird Mozilla ISS Veritabanı ile ek bir ayarlama yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak mail kurulum ayarlarını tamamlayacaktır.

4. Kurulumun son aşamasında Protokol olarak “IMAP” yada “POP3” seçeneklerinden birini seçerek bitti butonuna basınız. Protokol Olarak IMAP seçerek maillerinizin bir sürekli sunucuda tutulmasını seçmenizi tavsiye ediyoruz.